Mróz i woda to najwięksi wrogowie tarasów z płytek. Woda wnikająca w materiały budowlane pod wpływem mrozu zwiększa swoją objętość i niszczy wszelkie połączenia i strukturę materiału. Tarasy zrobione z płytek po kilku latach nie wyglądają już dobrze, płytki pękają, odparzają się i nierzadko po prostu odpadają. Deski tarasowe kompozytowe lub odpowiednio konserwowane deski drewniane pozbawione są tych wad.

Mimo zapewnień producentów płytek o ich mrozoodporności i wysokiej trwałości widziałem już wiele tarasów z popękanymi i odpadającymi płytkami. Spora część naszych klientów po latach korzystania z takiego tarasu decyduje się na zmianę płytek na deski drewniane lub kompozytowe. Jakie są więc największe wady płytek, a jakie zalety desek?

Płytki są klejone do betonowego podłoża (które musi być idealnie równe) , pomiędzy nimi jest fugowanie w które wnika wilgoć, a gdy pojawia się mróz to wszystko zamarza i rozsadza podłoże i łączenie. Dla płytek szczególnie niekorzystna jest wielokrotnie zamrażana i roztapiania wilgoć. Deski natomiast zawsze są układane na ruszcie z legarów, pomiędzy którymi jest zawsze odstęp zapewniający swobodny przepływ wody. Nawet jeżeli zamarznie to jest wolna przestrzeń i nic nie jest rozsadzane. Deski ułożone na legarach są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kolejna wada płytek to ich śliskość. Woda zamarzająca na płytkach tworzy bardzo niebezpieczną warstwę lodu, na której nie trudno o wypadek. Deski są z kolei ryflowane i nie są tak śliskie jak płytki.

Deski tarasowe kompozytowe o wiele lepiej znoszą mróz i wilgoć niż deski drewniane.

Bardzo gęste drewna egzotyczne są cięższe i twardsze od naszych rodzimych gatunków, ale nie są w pełni odporne na wilgoć. Z czasem deszcz i śnieg zaczynaja penetrować drewno, a mróz rozsadza i powoduje korozje drewna – butwienie. Można ten proces opóźnić odpowiednio zabezpieczając deski drewniane – piszemy o tym tutaj.

Dobrej klasy deski tarasowe kompozytowe zawierają odpowiednią mieszankę drewna i polimerów, dzięki czemu jest odporny na wilgoć bo tworzywo skleja włókna drewniane i uszczelnia strukturę deski. Deski kompozytowe są też odporne na duży zakres temperatur od -30 do + 30 i więcej latem. Tutaj można przeczytać więcej o zaletach desek kompozytowych.

Odpowiednie podłoże i odpływ wody to podstawa dobrze zbudowanego tarasu z desek kompozytowych lub drewnianych, dlatego tylko dobre rozwiązania systemowe i doświadczenie gwarantują, że taras będzie cieszył latami. W deskitarasowe.pl wiemy jak zaprojektować i zbudować taki taras! 

Tags: