Taras drewniany czy z desek kompozytowych, oto jest pytanie! Dyskusja nad wyższością desek kompozytowych nad drewnianymi zdaje się nie mieć końca. Są tacy, którzy decydując się na budowę przydomowego tarasu, nigdy nie wybiorą innego materiał niż naturalne drewno. Dlaczego?

Wraz z upływem czasu taras drewniany nabiera charakteru – ładnie się starzeje

Od wielu lat modne jest wykorzystanie materiałów, które zastosowane na zewnątrz, w naturalny sposób zmieniają swoje właściwości, starzeją się i utleniają pokrywając się nalotem. Przykładem takich materiałów są elementy wykonane ze stali Corten, czy metali które naturalnie zmieniają kolor i pokrywają się warstwą rdzy lub patyny. Podobnie jest z drewnem, które wystawione na działanie naturalnych warunków atmosferycznych, wytwarza naturalna warstwę ochronną i zmienia swoją barwę – szarzeje lub ciemnieje.

Drewno nie jest idealne, ma zatem swój niezaprzeczalny urok.

Pewnie to kwestia gustu, więc nie należy tego oceniać. część z nas lubi niepowtarzalną naturę drewna, a część tego po prostu nie akceptuje. To samo dotyczy wyboru podłogi z drewna i paneli podłogowych. Niektórzy szukają naturalnych przebarwień i sęków, a innych denerwuje fakt, że co druga deska może mieć odrobinę inny odcień lub pęknięcia. Decydując się na taras drewniany, warto świadomie wybrać jego piękno z całym jego naturalnym dobrodziejstwem. Drobne niedoskonałości i różnice stanowią o jego naturalnym pięknie i nic tego efektu nie zastąpi. Producenci wytwarzanych przemysłowo desek kompozytowych prześcigają się w technologii upodabniania tego materiału do naturalnych drewnianych desek tarasowych. Jeżeli jednak zależy wam na prawdziwie naturalnym efekcie, wybierzcie drewno.

Taras drewniany jest bardzo odporny na niskie temperatury i wszelkie użytkowe zniszczenia powierzchni.

To jest już ostatni, ale bardzo praktyczny argument. Z doświadczenia wiem, że na tarasie o każdej porze roku, dzieją się różne rzeczy. Jako wieloletni, szczęśliwy użytkownik 2 dużych tarasów wiem, że korzystamy z nich nie tylko latem jak jest piękna pogoda i siedzimy z rodziną lub z przyjaciółmi. Taras drewniany przy domu nie raz służy nam jako podręczny skład drewna do kominka. Wykonujemy na nim również najróżniejsze prace gospodarskie. Kompozyt drewniany pod wpływem bardzo niskiej temperatury staje się bardziej kruchy. Dlatego, podczas zimowych miesięcy, należy zwrócić uwagę na ciężkie elementy, które wnosimy na taras i które mogą nam upaść. Nie ma mowy o przybijaniu czegokolwiek na tarasie kompozytowym poza sezonem. Nawet wnoszenie ciężkich szczap drewna do kominka, w przypadku upadku może spowodować pęknięcia powierzchni. Drewno jest na takie uderzenia bardzo odporne. Nawet gdy zdarzają się nieznaczne uszkodzenia powierzchni, nie wygląda to źle i nie przykuwa naszej uwagi bo drewno to materiał niejednolity. To co w przypadku uszkodzenia deski kompozytowej kwalifikuje element do wymiany w przypadku drewna jest akceptowane i wygląda jak naturalne starzenie i zużywanie powierzchni. 

Sprawdź naszą ofertę tarasów drewnianych TUTAJ

Tags: